172
23 shares, 172 points

Пред неколку недели загина возач на Tesla, откако неговиот автомобил удри директно во заштитна ограда. Видео што го сними друг возач на Tesla на истото место, дава многу очигледно објаснување како се случила кобната незгода. Можна причина за загинувањето на возачот во Tesla е системска грешка во работата на автопилотот.

Автомобилот сврте в лево, без предупредување, директно кон заштитната ограда,“ кажува возачот Шантану Јоши на видеото. Доколку тој не ја презел контролата над возилото, незгодата би била неизбежна. Притоа нема никаков знак дека настанала системска грешка.

Можна причина за грешката на „автопилотот“ на Tesla е непостоечката лента

Eкспертот Фред Берз од Универзитетот Сан Хозе изјави за локалната телевизија, дека прекинатата бела лента, непосредно пред местото на незгодата е можна причина за погрешната работа на системот за автономно возење. Тој укажува дека „без јасни ознаки на асфалтот се јавуваат проблеми со ориентацијата.“

Tesla ќе вградува дополнителни ултразвучни сензори во своите возила. Од калифорнискиот производител на електрични автомобили посочија повеќе пати дека името „автопилот“ ги наведува возачите на погрешен заклучок околу функцијата на системот за асистенција и дека возачот мора во секое време да биде подготвен да ја преземе контролата над возилото.

Системи за спречување судир на тест на клубот АДАК

Асистентот на Opel резервира соба и наоѓа место за паркирање

Автономно возило на Uber усмрти пешак во Аризона

Овој сообраќаен знак го читаат автономните возила

Шведски фамилии ги тестираат роботските автомобили на Volvo


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

172
23 shares, 172 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format