158
21 shares, 158 points

За саемот на потрошувачка електроника во Лас Вегас, BMW подготви посебна изведба на i3, којашто буквално е дневна соба на тркала. За спектаклот да биде вистински, баварците за време на ЦЕС во јануари ќе пуштат низ гардот цел возен парк од i3, преработени исто како саемскиот експонат, кои ќе се повикуваат преку апликација.

Саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас, кусо ЦЕС, веќе со години е едно од ретките места на планетава, кадешто постои некоја временска меѓузона со иднината. На манифестацијата што се одржува меѓу 7-ми и 10-ти јануари 2020, присуствуваат и бројни автомобилски марки, настапувајќи со сериозно осмислени и најчесто сосем невообичаени концепти.

Баварците го подготвија BMW i3 Urban Suite за својот штанд на ЦЕС. Станува збор за различно доживување при возењето, во кабина што е приспособена според личните потреби на патникот во возилото. Од оригиналниот компакт со електричен погон BMW i3 се останати само возачкото седиште и арматурната табла.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Внатрешноста е изведена како бутик хотел, со цел на патникот да му се понуди пријатно чувство, можност да се релаксира, да гледа филм или да се концентрира на работата. Патникот седи во фотелја со потпирач за нозете, а од таванот се спушта голем дисплеј. Озвучувањето е изведено точно за местото на патникот.

Креаторите на овој необичен концепт врз основа на i3 се погрижија и материјалите во кабината да потекнуваат од обновливи извори, па и при изработката се користела „еко-струја“. Повеќето од материјалите се рециклирани, а кожата е омекната со маслиново масло, место со штетна хемија.

Автомобилите не мора да бидат огромни лимузини или СУВ за да понудат луксузно возење денес – тоа е идејата зад овој необичен концепт за ЦЕС

Целата замисла добива уште поголема димензија, затоа што BMW изработи цел возен парк од автомобили исти како i3 Urban Suite. Овие возила ќе бидат понудени на користење во Лас Вегас за време на шоуто, со повикување преку мобилна апликација и можност за превоз до саканото место.

>Тест: BMW 118i M Sport

Целта е преку возилото да се укаже на тоа дека возилото не мора да биде големо и од највисоката класа, за да понуди луксузно возење. Од BMW посочуваат дека i3 Urban Suite е само дел од возилата и концептите што се подготвени за Лас Вегас.

New photo by Automedia MK / Google Photos

View this post on Instagram

Recognizing your true desires is the first step to freedom. The BMW i3s Edition RoadStyle. #THEi3 #BMWi3 #BMWi @timschou __ BMW i3s (120 Ah): Energy consumption in kWh/100 km (combined): 14.6–14.0. Fuel consumption in l/100 km (combined): 0.0. CO2 emissions in g/km (combined): 0. Acceleration (0-100 km/h): 6.9 s. Power: 135 kW, 184 hp, 270 Nm. Top speed (limited): 160 km/h. Paint finish shown: Sophisto Grey Brilliant Effect with highlight E-Copper. The values of fuel consumptions, CO2 emissions and energy consumptions shown were determined according to the European Regulation (EC) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. The figures refer to a vehicle with basic configuration in Germany and the range shown considers optional equipment and the different size of wheels and tires available on the selected model. The values of the vehicles are already based on the new WLTP regulation and are translated back into NEDC-equivalent values in order to ensure the comparison between the vehicles. [With respect to these vehicles, for vehicle related taxes or other duties based (at least inter alia) on CO2-emissions the CO2 values may differ to the values stated here.] The CO2 efficiency specifications are determined according to Directive 1999/94/EC and the European Regulation in its current version applicable. The values shown are based on the fuel consumption, CO2 values and energy consumptions according to the NEDC cycle for the classification. Further information on official fuel consumption figures and specific CO2 emission values of new passenger cars is included in the following guideline: 'Leitfaden über den Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen' (Guide to the fuel economy, CO2 emissions and electric power consumption of new passenger cars), which can be obtained free of charge from all dealerships, from Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen and at https://www.dat.de/co2/.

A post shared by BMW i. Born Electric. (@bmwi) on


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

158
21 shares, 158 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *