154
24 shares, 154 points

Жителите на Флорида можат да нарачуваат храна којашто ќе им пристигне со роботски автомобил на база на Ford Transit Connect

Во соработка со партнерот Postmates, производителот на автомобили тестира испорака на храна од ресторани, кафулиња или локални дуќани. Во проектот во Мајами и Мајами Бич моментно учествуваат преку 70 компании.

Доставното возило Ford Transit Connect е опремен со специјален „шалтер“, којшто овозможува повеќе корисници да ја добијат нарачаната храна во една тура на возилото. Секако дека главната технологија во Transit Connect е во системите за автономно возење. Иако комбето може да вози самостојно, тоа сепак е управувано од возач. Главната цел е да се провери како клиентите реагираат кога роботски автомобил ќе им ја испорача нарачката. Без возач, без доставувач, само техника.

Ford ќе стартува со продажба на роботски автомобили во 2021 година

Кога Ford Transit Connect ќе пристигне, клиентот добива порака. За отклучување на шалтерот е потребно преклу дисплејот да се внесе кодот што клиентот го добил при нарачката. На дисплејот се појавува информација за преградата во којашто се наоѓа храната, којашто е осветлена. Корисниците добиваат и звучни пораки, како помош.

Ford веќе стартуваше слично тестирање лани, со Domino’s Pizza. Проектот се одвива во Ен Арбор, град со околу 115.000 жители во сојузната држава Мичиген. Случаен генератор избира кои клиенти ќе ја добијат нарачката со роботски автомобил. Таму се користи Ford Fusion Hybrid, во когошто исто така се наоѓаат експерти на компанијата. Патот на нарачката може да се следи преку GPS, на мобилна апликација. За сé да биде беспрекорно, Fusion поседува загревана преграда, за пицата да не се излади.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
24 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format