за

Fiat 500X стана половина милионер

Fiat_500X_500k
Fiat_500X_500k

За пет години продажбата на кросоверот на Fiat достигна 500.000 примероци. Fiat 500X од пролетоска првпат е достапен со двобојна каросерија.

Половина милион примероци се произведоа од Fiat 500X во фабриката во Мелфи, на југот на Италија. Кросоверот се појави во 2014 година и оттогаш е лидер во својот сегмент на италијанскиот пазар.

Славеничкиот примерок потекнува од специјалната серија за 120-годишнината на Fiat и вози со 1,3-литарски турбо бензинец со 150 КС, во комбинација со менувач со двојна спојка. Славеничката серија „120th“ беше претставена во март, на салонот во Женева. Кросоверот 500X со оваа серија првпат е достапен со двобојна каросерија. Меѓу поволностите што ги нуди италијанската марка со серијата „120th“ е шестмесечно бесплатно користење на петмилионската музичка база на Apple Music.

Fiat 500X се произведува во Мелфи заедно со Jeep Renegade, со когошто ја дели платформата. Фабриката на југот на Италија беше отворена пред 25 години и моментно ги извезува 500X и Renegade во повеќе од 100 држави.

Стинг и Шеги во спот за славеничката серија на Fiat 500

Fiat 500X продолжува со продажба на пазарот во САД

Mitsubishi со најмалку проблеми кај германските возачи, Fiat и Mini последни

Fiat во Италија плаќа до 6.000 евра за стар автомобил

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

jaguar i-pace светски мотор и погон на 2019 година

Електричниот Jaguar I-Pace со три победи за светски „мотор“ на годината

motorno maslo od elka

Castrol произведува моторно масло од новогодишни елки