за

Електричниот Jaguar I-Pace со три победи за светски „мотор“ на годината

jaguar i-pace светски мотор и погон на 2019 година
jaguar i-pace светски мотор и погон на 2019 година

Изборот на најдобрите мотори во светот стана избор на најдобрите мотори и погонски единици во светот. Промената во името е поради возилата со електричен погон. Jaguar I-Pace се покажува дури и супериорен во изборот на 70-те новинари од триесетина држави.

Jaguar I-Pace е марката и моделот што најчесто се спомнуваше на синоќешното доделување на наградите за најдобар мотор и најдобар погон на годинава, во Штутгарт. Жирито од 70 стручни новинари од 31 држава во светот го прогласија електричниот СУВ за победник во три категории: Најдобар нов мотор, најдобар електромотор и најдобар погон меѓу 350 и 450 КС.

Кај помалите мотори продолжува доминацијата на Ford, со 1,0-литарскиот EcoBoost со три цилиндри и со моќност до 140 КС. Тој повторно победи во класата до 150 КС. Од дебито на малечкиот мотот во 2012 година, ова е негова единаесетта награда од жирито.

Титулата на севкупен победник оди на вистинското место, во Маранело кај Ferrari

Севкупен победник и најдобар спортски мотор е 3,9-литарскиот V8 на Ferrari. Моторот се вградува во F 488. Тој постигна победа и во класата на моќност над 650 КС, додека неговата верзија со зафатнина од 3,85 литри, од Ferrari Portofino и GTC4 Lusso, победи во класата меѓу 550 и 650 КС.

Во сегментот со моќност меѓу 150 и 250 КС победи дволитарскиот TFSI на Audi, кој уште се вградува во Volkswagen, Skoda и Seat. Една класа погоре, со моќност до 350 КС, најдобар е 2,5-литарскиот турбо од Porsche 718 Boxster S и 718 Caymann S.

Четирилитарскиот V8 со битурбо натполнење на Mercedes-AMG е најдобар во класата од 450 до 550 КС. Овој мотор го користи и Aston Martin. Меѓу хибридните погони, кај жирито најдобро се покажа 1,5-литарскиот трицилиндарец, кој функционира како генератор во BMW i8.

Светски мотори и погони за 2019 година

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Ferrari 3.9 biturbo V8
(Ferrari 488 GTB, 488 Spider, 488 Pista)

425

Jaguar Land Rover електричен погон
(Jaguar I-Pace)

328

Mercedes-AMG 4.0 biturbo V8
(Mercedes-AMG GT, GT S, GT C, GT R, S, C, E, G, GLC, Maybach S, Aston Martin Vantage, DB11)

280

Porsche 2.5 turbo
(Porsche 718 Boxster S, 718 Cayman S)

188

Audi 2.0 TFSI
(Audi TT, TT S, S1, S3, A3, A4, A5, A6, Q2, Q3, Q5; SEAT León Cupra, Alhambra, Ateca, Cupra Ateca; Škoda Superb, Kodiaq; Volkswagen Golf GTi, Polo GTi, T-Roc, Atlas, Passat, Arteon, CC, Beetle, Tiguan, Sharan)

184

Ford 999cc turbo
(Ford Fiesta, Focus, C-Max, Grand C-Max, Mondeo, EcoSport)

154

Ferrari 3.9 biturbo V8
(Ferrari Portofino, GTC4 Lusso T)

66

До 150 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Ford 999cc turbo
(Ford Fiesta, Focus, C-Max, Grand C-Max, Mondeo, EcoSport)

145

BMW 1.5 turbo
(BMW 1 Series, 2 Series, 2 Active Tourer, 3 Series, X1, Mini One, Cooper, Clubman One, Clubman Cooper, Countryman One, Countryman Cooper)

119

PSA Peugeot Citroen 1.2 turbo
(Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008, Citroen C3, C4, C4 Cactus, C-Elysee, C4 Picasso, C4 Grand Picasso, DS3, DS4, Opel Crossland X, Grandland X)

104

Toyota / Lexus 1.8 hybrid
(Toyota CH-R, Prius, Lexus CT, Daihatsu Mebius)

82

Volkswagen 999cc turbo
(Volkswagen Golf, Up, Up GTI, Polo, T-Roc, T-Cross, Audi A1, A3, Q2, Seat Ibiza, Arona, Toledo, Ateca, Leon, Skoda Fabia, Rapid, Karoq)

81

Volkswagen 1.5 TSFI Evo
(Volkswagen Golf, Arteon, T-Roc, T-Cross, Audi A3, Seat Ibiza, Arona, Skoda Octavia, Karoq)

75

Од 150 до 250 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Audi 2.0 TFSI
(Audi TT, TT S, S1, S3, A3, A4, A5, A6, Q2, Q3, Q5; SEAT León Cupra, Alhambra, Ateca, Cupra Ateca; Škoda Superb, Kodiaq; Volkswagen Golf GTi, Polo GTi, T-Roc, Atlas, Passat, Arteon, CC, Beetle, Tiguan, Sharan)

161

BMW 2.0 twin-turbo
(BMW 1 Series, 2 Series, 2 Active Tourer, 3 Series, 4 Series, 5 Series, 6 Series, 7 Series, X1, X2, X3, X4, Z4, Mini Cooper S, Countryman Cooper S, Countryman Cooper JCW, Clubman Cooper S, Clubman Cooper JCW)

149

Ford 1.5 turbo
(Ford Fiesta ST)

111

BMW електричен погон

(BMW i3, i3S)

78

Hyundai-Kia електричен погон

(Hyundai Kona, Kia Soul EV)

67

PSA Peugeot Citroen 1.2 turbo
(Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008, Citroen C3, C4, C4 Cactus, C-Elysee, C4 Picasso, C4 Grand Picasso, DS3, DS4, Opel Crossland X, Grandland X)

52

Од 250 до 350 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Porsche 2.5 turbo
(Porsche 718 Boxster S, 718 Cayman S)

144

BMW 3.0 twin-turbo
(BMW 1 Series, 2 Series, 3 Series, 4 Series, 5 Series, 6 Series, 7 Series, X3, Z4)

138

Audi 2.0 TFSI
(Audi TT, TT S, S1, S3, SQ2, A3, A4, A5, A6, Q2, Q3, Q5, Seat Leon Cupra, Leon Cupra R, Cupra R ST, Alhambra, Ateca, Cupra Ateca, Skoda Octavia RS, Superb, Kodiaq, Volkswagen Golf GTi, Golf R, Golf TCR, Polo GTi, T-Roc, Atlas, Passat, Arteon, CC, Beetle, Tiguan, Sharan)

130

Honda 2.0 turbo
(Honda Civic Type R, Accord)

118

Tesla електричен погон
(Tesla Model S, Model X, Model 3)

84

Renault / Nissan / Infiniti 2.0 VC-Turbo
(Infiniti QX50)

82

Од 350 до 450 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Jaguar Land Rover електричен погон
(Jaguar I-Pace)

191

Porsche 3.0 turbo
(Porsche 911 Carrera, 911 Carrera 4, 911 Carrera S, 911 Carrera 4S, Carrera GTS, Carrera 4 GTS)

190

BMW M 3.0 twin-turbo
(BMW M M3, M3 Competition, M4, M4 Competition, M4 CSL)

137

Mercedes-Benz 3.0 twin-turbo 48V ISG
(Mercedes-Benz CLS, S-Class, Mercedes-AMG CLS)

121

Audi 2.5 turbo
(Audi RS3, TT RS, RS Q3)

115

BMW 1.5 hybrid
(BMW i8)

96

Од 450 до 550 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Mercedes-AMG 4.0 biturbo V8
(Mercedes-AMG GT, GT S, GT C, GT R, S, C, E, G, GLC, Maybach S, Aston Martin Vantage, DB11)

244

Porsche 4.0 boxer
(Porsche 911 GT3, 911 R)

228

BMW M 3.0 twin-turbo
(BMW M M3, M3 Competition, M4, M4 Competition, M4 CSL)

171

Porsche 3.8 boxer turbo
(Porsche 911 Turbo, 911 Turbo S, GT2 RS)

154

McLaren 3.8 twin-turbo V8
(McLaren 540C, 570S, 570GT, 600LT)

149

Fiat Chrysler 2.9 V6 twin-turbo
(Alfa Romeo Giulia QV, Stelvio QV)

119

Од 550 до 650 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Ferrari 3.9 biturbo V8
(Ferrari Portofino, GTC4 Lusso T)

308

Porsche 3.8 turbo
(Porsche 911 Turbo, 911 Turbo S, GT2 RS)

234

Mercedes-AMG 4.0 biturbo V8
(Mercedes-AMG GT, GT S, GT C, GT R, S, C, E, G, GLC, Maybach S, Aston Martin Vantage, DB11)

233

Audi 5.2 V10
(Audi R8, Lamborghini Huracan)

216

BMW M 4.4 twin-turbo V8
(BMW M5, M5 Competition)

127

McLaren 3.8 twin-turbo V8
(McLaren 540C, 570S, 570GT, 600LT)

87

Над 650 КС

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Ferrari 3.9 biturbo V8
(Ferrari 488 GTB, 488 Spider, 488 Pista)

429

Ferrari 6.5 V12
(Ferrari 812 Superfast)

262

Porsche 3.8 turbo
(Porsche 911 Turbo, 911 Turbo S, GT2 RS)

179

Lamborghini 6.5 V12
(Lamborghini Aventador)

146

McLaren 4 twin-turbo V8
(McLaren 720S)

128

Tesla електричен погон
(Tesla Model S, Model X, Model 3)

81

НАЈДОБАР НОВ МОТОР

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Jaguar Land Rover електричен погон
(Jaguar I-Pace)

281

Hyundai-Kia електричен погон
(Hyundai Kona, Kia Soul EV)

174

Audi / Lamborghini 4.0 V8
(Lamborghini Urus)

170

Renault / Nissan / Infiniti 2.0 VC-Turbo
(Infiniti QX50)

164

Mercedes-AMG 2.0 turbo
(Mercedes-AMG A35)

151

Ford 1.5 turbo
(Ford Fiesta ST)

137

НАЈДОБАР ХИБРИДЕН ПОГОН

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – BMW 1.5 hybrid
(BMW i8)

233

Porsche 4.0 turbo V8 hybrid
(Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid)

138

Toyota / Lexus 1.8 hybrid
(Toyota CH-R, Prius, Lexus CT, Daihatsu Mebius)

122

Volvo 2.0 hybrid
(Volvo XC90, S90, V90, XC60)

109

Toyota / Lexus 2.5 hybrid
(Toyota Rav4, Lexus ES)

104

Porsche 3.0 hybrid
(Porsche Panamera Plug-In, Cayenne Plug-In, Bentley Bentayga Plug-In, Audi A8 Plug-In)

100

НАЈДОБАР СПОРТСКИ МОТОР

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Ferrari 3.9 biturbo V8
(Ferrari 488 GTB, 488 Spider, 488 Pista)

370

Ferrari 6.5 V12
(Ferrari 812 Superfast)

200

Porsche 4.0 boxer
(Porsche 911 GT3, 911 R)

164

Mercedes-AMG 4.0 biturbo V8
(Mercedes-AMG GT, GT S, GT C, GT R, S, C, E, G, GLC, Maybach S, Aston Martin Vantage, DB11)

97

McLaren 4.0 twin-turbo V8
(McLaren 720S)

81

Audi 5.2 V10
(Audi R8, Lamborghini Huracan)

76

НАЈДОБАР ЕЛЕКТРИЧЕН ПОГОН

МОТОР
БОДОВИ

ПОБЕДНИК! – Jaguar Land Rover
(Jaguar I-Pace)

367

Tesla
(Tesla Model S, Model X, Model 3)

363

BMW
(BMW i3, i3S)

172

Hyundai-Kia
(Hyundai Kona, Kia Soul EV)

148

Renault / Nissan
(Nissan Leaf)

126

General Motors
(Chevrolet Bolt, Opel Ampera-e)

89

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

euroncap krastest maj19

Седум нови модели на краш-тест, сите по пет ѕвезди

Fiat_500X_500k

Fiat 500X стана половина милионер