147
19 shares, 147 points

Euro NCAP изврши серија краш-тестови на седум нови модели. Сите го минаа строгото тестирање со највисоката оцена од пет ѕвезди.

Најдобар баланс во сите категории на тестирањето има Toyota Corolla, којашто освои 95 проценти од максималниот број бодови за заштита на возрасни патници, односно 84% за заштитата на децата. Во поглед на заштитата на пешаци и велосипедисти, резултатот е 86 проценти, додека за системите за асистенција се постигнати 77% од максималната заштита.

На тестот учествуваа и електричниот Audi e-tron, Lexus UX, Mazda 3, Toyota RAV-4, како и Renault Clio и VW T-Cross.

Резултатите за седумте модели во последната серија краш-тестови на Euro NCAP

Возрасни

Деца

Пешаци

Системи

Audi e-tron

91

85

71

76

Lexus UX

96

85

82

77

Mazda 3

98

87

81

73

Renault Clio

96

89

72

75

Toyota Corolla

95

84

86

77

Toyota RAV4

93

87

85

77

Volkswagen T-Cross

97

86

81

80

Видеа од сите модели vo мајската серија краш-тестови

Euro NCAP · Toyota Corolla
Euro NCAP · Mazda 3
Euro NCAP · Volkswagen T-Cross
Euro NCAP · Renault Clio
Euro NCAP · Toyota RAV4
Euro NCAP · Lexus UX
Euro NCAP · Audi e-tron

Производителите однапред ги знаат резултатите на Euro NCAP

Безбедноста осум децении е врвна наука во Mercedes

Пет ѕвезди од Euro NCAP за безбедноста на Volvo XC40 и Ford Focus

Безбедното растојание при возење не смее да се потценува

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
19 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *