за

Aston Martin во минус 57 милиони фунти

Поради скапите трошоци при појавувањето на берзата, Aston Martin направи загуба во минатата година. Акционерите во престижната англиска марка засега немаат причини за радување

Англискиот производител на престижни спортски автомобили забележа црвени бројки во финансиското работење за минатата година. Причина за тоа беше скапиот старт на акциите на Aston Martin за тргување на берзата.

Продажбата на автомобили пораснала, а соодветно на тоа бил забележан и поголем промет, но под завршната црта сепак се добива загуба од 57 милиони фунти или 67 милиони евра. Во 2017 година, Aston Martin имаше постигнато добивка од 77 милиони фунти.

Aston Martin DBX Prototype

Причина за загубата се трошоците во висина од 136 милиони фунти, откако компанијата во октомври ги понуди своите акции на берзата. Поседувањето акции во марката што многумина ги асоцира на филмската серија со Џејмс Бонд, засега не им донесе корист на акционерите.

Откако беа издадени акциите по почетна цена од 1900 пени, вредноста се намалуваше постојано. Во почетокот на февруари беше достигнато најниското ниво од 1108 пени, но во меѓувреме повторно се зголеми вредноста на акциите. По објавувањето на финансискиот извештај, курсот повторно падна за 17 проценти.

Daimler поседува четири проценти од акциите во Aston Martin; Моторите во новите моделски генерации пристигаат од Mercedes-AMG

Ниту годинава не се очекува подобрување на ситуацијата, затоа што останува големата неизвесност по Брегзит. Шефот Енди Палмер изјави за Ројтерс дека „можното одложување на напуштањето на Унијата ќе претставува дополнителен проблем за Aston Martin, затоа што средствата за надминување на последиците од Брегзит, во тој случај ќе мора да се чуваат подолго, а тоа ќе го ограничи расположливиот капитал.“

Британскиот производител на автомобили е во сенка на Ferrari, како во поглед на продажбата, така и во маржата. Тоа се рефлектира и на берзата. Додека пазарната капитализација на Aston Martin по стартот на берзата опадна за 40 проценти, на околу три милијарди евра, вредноста на Ferrari од стартот во есента 2015 се зголеми за близу 150 проценти, на 21 милијарди евра.

Aston Martin 003 како „патничка“ варијанта на Valkyrie

Теренецот на Aston Martin стартува со продажба следната есен

Aston Martin е луксузна марка на годината

Ferrari имал планови да го преземе Aston Martin во 2014 година

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

skoda karoq kvasini

Фабриката за Skoda Kodiaq и Superb првпат надмина 300.000 возила

макпетрол наградна игра верна

Нова наградна игра на Макпетрол: Се игра за Honda HR-V