за

Volkswagen постави 100 полначи за струја околу фабриката во Хановер

volkswagen полначи за електрични автомобили хановер
volkswagen полначи за електрични автомобили хановер

Volkswagen денес пушти 100 станици со полначи за електрични возила во и околу фабриката за доставни возила во Хановер. Половината од станиците се наоѓаат во фабричкиот круг, останатата половина се поставени на јавните паркиралишта во подрачјето околу фабриката.

Полначите се снабдуваат со струја што целосно потекнува од ообновливи извори. Површината за паркирање пред полначите е бојадисана со зелена боја и резервирана е само за возила со електричен погон.

Огранокот за доставни возила на Volkswagen планира бројот на станици за полнење да го зголеми на 450 до 2023 година. Две третини од тие станици ќе бидат достапни јавно, односно ќе се постават во подрачјето околу фабриката.

Volkswagen Beetle, добар, стар и со погон на струја

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

тест на зимски гуми на адак

Тест на 16 модели на зимски гуми со димензија 185/65 R15

паладиум катализатори рекордна цена

Цената на паладиумот за катализатори достигна нов рекорд