за

Цената на паладиумот за катализатори достигна нов рекорд

паладиум катализатори рекордна цена
паладиум катализатори рекордна цена

Строгите норми за издувни гасови доведоа до големо поскапување на паладиумот. Автомобилската индустрија го користи овој благороден метал во производството на катализатори.

Цената на благородниот метал паладиум во понеделнкот достигна историски рекорд. Цената за фина унца (31,1 грами) првпат надмина 1.800 американски долари. Новиот рекорд се 1.805 долари. Тоа се два проценти повеќе отколку во петокот.

Рекордните поскапувања на паладиумот не се нов феномен, туку истите се забележуваат неколку месеци наназад. Само од почетокот на годинава, цената за благородниот метал, којшто меѓу другото се користи и во автомобилската индустрија, во производството на катализатори, порасна за повеќе од 40 проценти.

Како причина за тоа се наведува зголемената побарувачка, поради воведувањето на построги норми за издувни гасови во Европа и во Кина. Дополнително се јавуваат и тесни грла во понудата на скапоцениот метал. Експертите за суровини ценат дека пазарот на паладиум со години наназад се снабдува недоволно, што доведува до енормното поскапување.

Боливиските резерви од литиум ќе станат новото „црно злато“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

volkswagen полначи за електрични автомобили хановер

Volkswagen постави 100 полначи за струја околу фабриката во Хановер

полначи за електрични возила

Електричните автомобили првпат во минус по пет години