за

Фабриката на Tesla во Тексас напредува брзо, Cybetruck ќе подрани

Изградбата на новата фабрика на Tesla во Тексас напредува побрзо од планираното, што значи дека и пробното производство на Cybertruck може да подрани.

tesla cybertruck tovarna platforma

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla напредува одлично со изградбата на новата фабрика во Тексас. Според скриншотовите што се направени за време на презентацијата на Tesla за градот Остин, фабриката би можело да започне со производство веќе во мај 2021 година. Тогаш би стартувало пробното производство на електричниот пикап Cybertruck.

Скриншотовите од презентацијата се појавија не повеќе блогови што се посветени на култната американска марка електромобили. На нив, меѓу другото се гледа и грубо прикажан временски распоред за градежниот проект. Според сликите, „First Dry In“ се предвидува за крајот на декември, додека „First Substantial Completion“ би следел во мај 2021 година.

Под „ First Dry In“ се подразбира фаза од изградбата во којашто фабриката е заштитена од дожд и ветер, односно готова е „карабината“. Во таа фаза може да се започне со поставување на производствените постројки. Во случај на „First Substantial Completion“, станува збор за фаза во којашто објектот веќе може да почне да се користи за предвидената намена.

Електричниот пикап е важен модел за Tesla

Во случај да подрани почетокот на пробното производство, тоа ќе значи дека Tesla има одлични шанси да го исполни планираниот почеток на испораките на Cybertruck кон крајот на 2021 година.

Футуристички дизајнираниот модел е од особено значење за производителот во САД, затоа што пикапите традиционално се продаваат одлично на тамошниот пазар. Само во првата недела по презентацијата на пикапот кон крајот на минатата година, пристигнале над 250.000 резервации за Cybertruck.

Заедно со познатите моделски серии Model 3 и Model Y, во Остин покрај Cybertruck ќе се произведува и електричниот влекач Tesla Semi.

>>> Вработен во Tesla одбил милионско мито да пушти шпионски софтвер

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Повеќе километри на струја пониско осигурување за Toyota во Германија

Повеќе километри на струја, пониско осигурување за Toyota во Германија

Специјална серија од GSX-R1000R во чест на 100 години на Suzuki

Специјална серија од GSX-R1000R во чест на 100 години на Suzuki