за

Tesla планира поевтина изведба на Model 3

Tesla Model 3 poevtina izvedba

Tesla ќе произведува поевтина изведба од својот најдостапен автомобил, Tesla Model 3. Калифорнискиот производител најави моделска изведба со помал капацитет на батеријата, а поради тоа и со пониска цена. Model 3 досега беше достапен исклучиво во изведба со батерија со капацитет за 310 милји, односно близу 500 километри.

Новата моделска варијанта ќе постигнува досег до 260 милји или околу 420 километри. Нејзината цена ќе изнесува најмалку 45.000 долари на пазарот во САД. Врвната моделска изведба на Model 3, со два електромотора, погон на сите тркала и поголем капацитет на батерија, поскапе и моментно стартува од 54.000 долари.

tesla model 3Електро-пионерот најави уште една верзија, со уште понизок капацитет на батеријата, чијашто цена би изнесувала 35.000 долари. Tesla не посочува датум кога би започнала продажбата на најевтината верзија на Model 3. Компаниите обично го стартуваат производството на моделите во нивните најскапи варијанти, заради побрзо враќање на инвестицијата во развојот и во производството.

Tesla дистрибуираше Софтвер 9.0 во своите автомобили

Tesla продаде 200.000 автомобили во САД

Планот е исполнет: Неделно по 5.000 примероци од Tesla Model 3

Tesla Model 3 во САД се продава подобро од Audi и BMW

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

миење гуми под висок притисок

Водениот млаз ги оштетува гумите – при помалку од 30 сантиметри

opel sediste riselshajm

Opel ја префрлува вината за дизел-аферата кај General Motors