159
21 shares, 159 points

Марката Skoda е присутна на повеќе од сто пазари ширум светот. Во компанијата работат преку 41.000 лица. Само во фабриките во Чешка се вработени лица од 48 странски држави. Има и од Македонија.

На крајот на 2018 година, Skoda вработувала 4.443 странски работници од 48 држави во своите фабрики во Чешка. Нивниот удел во вкупниот број вработени лица во производствената и логистичка мрежа на Skoda изнесувал 13,6 проценти. Одделно по држави, најмногу работници доаѓаат од Полска (45,3%), од Словачка (35,2%) и од Украина (8,9%).

New photo by Automedia MK / Google Photos
Вработени пристигаат од соседните и блиските земји, но и од Намибија и Сингапур

Не е изненадување тоа што на работа во Чешка пристигаат работници од соседните држави и блиските земји во регионот. Но, Skoda има работници и од најдалечните земји. Во чешката мрежа на Skoda работат тројца Американци, двајца Кубанци, двајца Корејци, како и граѓани на Канада, Мексико, Намибија и Сингапур.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Предностите на разновидниот состав на персоналот најдобро ги објаснува дизајнерот Оливер Стефани: „Нашиот дизајнерски тим е навистина интернационален, со лица од 26 нации. Тоа е неопходно, затоа што Skoda е привлечна марка и произведува автомобили за целиот свет. Поради тоа има потреба од лица од разни култури. Нивната работа е да сонуваат. Потоа, работиме заеднички и ги преточуваме овие соништа и идеи во соодветна форма.“

Skoda во мај продаде близу 105.000 автомобили

Skoda го подготвува и петтиот СУВ-модел за Кина

Пикапот од Skoda Kodiaq се вика Mountiaq и дело е на ученици

Skoda Superb iV е хибрид што кај нас може да биде ослободен од 10% акциза


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *