за

Во новиот Seat Leon се вградуваат 16 антени

seat leon антени
seat leon антени

На прашањето колку антени имаат во својот автомобил, повеќето возачи би одговориле без двоумење: Една, за радиото! Во денешните возила сепак се вградува многу поголем број антени за различни функции што се однесуваат на безбедноста и контективноста. Овие антени обично не се забележуваат. Без нив автомобилите не би функционирале исто, а нивната улога во иднина ќе се збогатува сé повеќе.

Само за аналогните ФМ- и АМ-станици, како и за дигиталното радио се потребни неколку антени. Се вградуваат и антени за 4G мобилна телефонија, кои покрај подобрувањето на приемот, овозможуваат и користење на услуги на конективност, како и работа на некои системи за асистенција. Секако постојат и антени за навигација преку GPS, за блутут и за безжична мрежа. Други антени овозможуваат далечинско отклучување на возилото или вклучување на греењето.

Бројот на антени што се вградуваат во возилата е различен. Во основа, денешните возила содржат најмалку десет антени. Четвртата генерација на Seat Leon поседува 16 антени и со тоа е моментно најдобро „поврзаниот“ модел во гамата на Шпанците.

Најдоброто место за антена секако дека е покривот, затоа што оттаму има непречен прием од сите правци. Но, новиот Seat Leon и покрај тоа нема ниту една антена на покривот, барем не во класична форма. Место неа, на покривот се наоѓа т.н. мултисервисна антена, поради формата позната и како грбна перка. Таа обединува до четири функции: GPS, 4G-мобилна телефонија, WLAN и далечинска контрола на греењето.

Но, остануваат уште многу антени за вградување. Како место за тоа најдобро служат деловите што не се од метал, како задното стакло и браниците, па и рачките на вратите. За автопилотираните возила што користат 5G-мрежа и разменуваат податоци за миг, важно е антените да се наоѓаат на место што нема да биде попречено.

Ова се сите 16 антени во новиот Seat Leon

seat leon антени

5 Антени за радио бранови: аналогни (UKW) и дигитални (DAB)
1 Мултисервисна антена (грбна перка):
 • Навигација и лоцирање (GPS)
 • WLAN
 • Bluetooth
 • 4G-мобилна мрежа
 • Далечинска контрола со греењето
3 Антени 4G за мобилна телефонија:
 • Услуги од мрежата
 • Безбедносни функции (итен повик)
 • Подобрен прием во кабината
2 Антени за Bluetooth и WLAN:
 • Поврзување на инфозабавниот систем на возилото со телефоните на патниците
 • Активирање на слободно разговарање, како и на функциите SEAT Full Link и WLAN-Hotspot
5 Антени за управување со пристапот до возилото:
 • Централна брава со контрола преку радиобранови
 • Систем за пристап без клуч и дигитален клуч (вклучување и исклучување на палењето, преку алармниот систем)

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

bugatti baby II

Bugatti за 30.000 евра, нерегистриран и брз 20 km/h

Надал уште пет години амбасадор на Kia

Надал и во следните пет години амбасадор на Kia