за

Лимузински Ford Focus со 536 литри багажник почнува со продажба

Ford Focus limuzina salon Mida

Ford Focus како штотуку да се разигрува. Откако германскиот компакт поттикна веројатно рекорден број пробни возења по пристигањето на нашиот пазар, сега следи една верзија на моделот којашто е многу далеку од компактна: Класичната и за нашиот пазар традиционална лимузина со 4 врати, но и со багажник од 536 литри близу и 4,7 метри меѓу браниците

Ford Focus дефинитивно ја ужива најголемата слава од неговото прво појавување како моделско име и како наследник на Escort пред дваесет години. По претставувањето на комбилимузинската изведба и на комбито Touring, со нивните осум мотори и седум нивоа на опрема, следеше кросовер изведбата Active, со 30 милиметри екстра растојание од подлогата и со стилски елементи на теренец. Во меѓувреме се случи и титула на автомобил на годината во блиската Хрватска. Сега пристига и лимузината, којашто традиционалните купувачи на Ford и оние кои со насмевка се присетуваат на првиот Orion, ја преферираат наспроти комбилимузината.

New item by Automedia MK / Google Photos

Мида Гранд Моторс веќе стартуваше со продажба на лимузината, која чини 500 евра повеќе од изведбата со пет врати. Покрај должината од 4,65 метри е смешно Ford Focus да се води како „помалиот брат на Mondeo, кој додава уште 22 сантиметри од еден до друг браник, но затоа може да се каже дека е најдолгиот Focus досега.

Багажникот и фактички е длабок еден метар, поточно 1.068 милиметри

Тие 27 сантиметри дополнителна должина во споредба со изведбата со 5 врати се додадени во задниот дел. Соодветно на тоа и багажникот располага со 536 литри или дури 161 литар повеќе од комбилимузината. Тоа што багажникот буквално изгледа како да нема крај, се потврдува и со мерките. Длабочината на багажникот кај лимузината изнесува 1.068 милиметри, наспроти 844 милиметри кај стандардниот Focus. Просторноста на задната клупа е идентична, како во ширината на кабината, така и во висината на просторот за глава.

New item by Automedia MK / Google Photos

Понудата од мотори е иста, со таа разлика што верзијата 1.5 EcoBoost со 182 КС останува резевирана за комбилимузината и за Touring. Подобрата аеродинамичност на каросеријата, поради продолжениот опаш, влијае позитивно и врз перформансите и врз потрошувачката на гориво.

Подобрата аеродинамичност обезбедува повисока крајна брзина и пониска потрошувачка во споредба со изведбагта со 5 врати

Според фабричките податоци, изведбата со мотор EcoBoost со 100 КС, постигнува крајна брзина од 189 km/h или за 3 km/h повеќе од комбилимузината. Спринтот до темпо сто не се разликува (12,1 s), исто како и меѓузабрзувањето од 50 до 100 km/h во четвртиот степен (12,0 s). Во потрошувачката на гориво, лимузината е за два децилитри поштедлива (просек 4,7 наспроти 4,9 L/100 km).

New item by Automedia MK / Google Photos

Разлика во тежината практично не постои. Седанот без патници и багаж тежи 1.326 килограми или само четири килограми повеќе од „кусиот“ Focus. Вообичаено за лимузина со продолжен опаш во компакт класата, дозволената носивост е малку пониска во споредба со верзијата со 5 врати.

Најдостапната изведба со еднолитарски EcoBoost со 100 КС чини 18.900 евра според македонскиот ценовник. Спортското ниво на опрема ST-Line е недостапно за „благородничката“ каросериска форма, исто како и ексклузивното ниво Vignale.

New item by Automedia MK / Google Photos

Како следна фаза се очекува првиот експлозивен степен од одделението Ford Performance, во форма на Focus ST со 250 КС, пред круната на целата гама, RS. Но, поверојатно е дека во меѓувреме ќе се случи уште некое изненадување. Можеби изведба со хибриден погон. Салонот во Женева е веќе во март.

Тест: Ford Focus 1.0 125 КС Titanium Business

Хибриден Mondeo во салонот на Ford во Скопје

Ford Transit доби нов бројач по 999.999 километри

Shelby GT500 е Супермустанг: Најбрзиот сериски Ford во историјата

Ford Focus со одличен старт: Повеќе од 40.000 продажби за 6 месеци

Комплетен водич за новиот Ford Focus: Цени, опрема, мотори, перформанси

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

BMW iNext testiranje svedska

Електричниот BMW iNext на екстремно тестирање во Поларниот круг

Volkswagen T-Roc prodazba

Volkswagen T-Roc со најголем пораст во продажбата лани