за

Во Ганшот Крик се вежба скок во вода со теренец

Во Ганшок Крик се вежба скок во вода со теренец
Во Ганшок Крик се вежба скок во вода со теренец

За некои возачи на теренски автомобили, не постои пречка што е несовладлива. Местото наречено Ганшот Крик во Австралија сепак поставува предизвик во кој малкумина се впуштаат.

Полуостровот Кејп Јорк на северот на Австралија е вистинското одредиште за сите љубители на природата, кои повеќе сакаат да возат отколку да пешачат низ неа. Таму се преоѓа од една авантура во друга, а најголемата авантура од сите следи на местото што носи и соодветно име: Ганшот Крик.

За љубителите на екстремното теренско возење се организираат незаборавни тури по таканаречениот Олд Телеграф Трек. На дел од рутата, авантуристите ги очекува овој понор длабок околу три метри, во природен базен што се полни од изворот. Видеото веќе одамна се користи таму кадешто зборовите стануваат немоќни:

Вака изгледа пуштањето надолу од совозачкото место
Постојат и порелаксирани пригоди за капење на теренецот
Секако дека руската теренска легенда не смее да отсуствува:

Бизнис-идеја од Исланд: Изработи мини-приколки и изнајмувај

Данска фирма 50 години произведува шаторски приколки

Австралиска убавица ја спасува планетата според филмот на Nissan

Австралијците ја претворија Toyota GT86 во комби-купе

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Tesla акции паѓаат

Акциите паѓаат, експерти велат нема спас за Tesla

Mercedes A-Class Limousine Rastat

Пет милиони примероци од Mercedes A-Class од фабриката во Раштат