за

Швајцарски трицикл на струја со оригинален концепт

vrbikes vr3city
vrbikes vr3city

Од Швајцарија доаѓа интересен трицикл со погон на струја. Замислата е да се понуди возило коешто освен во патничка изведба, ќе биде достапно и како комунално возило, за достава и за занаетчии.

Изненадувачки свеж концепт на возило доаѓа од Швајцарија. Трициклот со ознака vR3city нуди електричен погон по релативно достапна цена, а нуди и возачко уживање, затоа што подвозјето дозволува наведнување на возилото во свијоци. Посебна изведба со ознака vR3cargo е наменета за служби за достава, комунални служби, превоз на стока и возило за сервисери.

Производителот vRbikes го разви електричното возило имајќи го предвид постојаното интензивирање на сообраќајот во централното градско подрачје, како и поскапувањата на енергенсите и строгите ограничувања во поглед на емисијата на СО2.

Испораките ќе стартуваат во следната пролет. Цената на vR3city изнесува 9.000 швајцарски франци, со вклучени 7,7% ДДВ. Дополнително се плаќа и месечен наем за батеријата, во висина од 89 франци

Кругот на вртење е исклучително мал и изнесува 4,5 метри, што е половина од кругот со градски автомобил. Двата електромотори испорачуваат трајна моќност од 4 киловати, а досегот изнесува најмногу 120 километри. Крајната брзина е ограничена на 45 km/h. Полнењето може да се врши на обичен ѕиден приклучок.

Производител е групацијата vonRoll infratec, којашто во Швајцарија и во странство вработува 1.200 лица на 8 локации. Електричните возила се произведуваат во ливницата на vonRoll во близина на Делемон.

Технички податоци · vR3city, vR3cargo

Категорија

L2e

Возачка катег.

F/A1, од 16 години

Брзина

45 km/h

Досег

До 130km

Тежина

225 kg

Носивост/Приколка

90 kg назад, 30 kg напред / 200 kg

Мотор

DC-мотор

Моќност

2x 2 kW

Пренос

Запчест ремен

Тдехнологија

Литиум јон

Полнење 80%

ca. 6 h (со 2 батерии)

Суспензија напред

Телескопска вилушка

Суспензија назад

Амортизер, навојна пружина

Бандажи

Алу, 3.5 x 13″

Гуми

130/60-13″

Сопирачки

Диск, хидраулика, 220mm

Рекуперација

Се дотерува

Паркирна сопирачка

Автоматска, назад

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mitsubishi pajero sport 2019

Mitsubishi Pajero Sport со моделско освежување, продажба на 90 пазари

Renault R 4 e-plein air

Кабриолетот од Renault 4 се враќа со погон на струја, само за шоу