за

Volkswagen се обезбеди со литиум за следните 10 години

volkswagen литиум

Концернот Volkswagen и кинеската компанија Gangfeng потпишаа спогодба за долгорочно снабдување со литиум за батериски ќелии. Gangfeng во следните десет години ќе им испорачува литиум на концернот Volkswagen и на неговите добавувачи.

За повеќе од 70 нови модели со погон на батерии што концернот Volkswagen ги подготвува за пуштање во продажба во следните десет години, потребни се и масовни залихи од литиум. Само до средината на следната декада, едно од четири возила од германскиот концерн ќе вози на струја. Партнерот што ќе снабдува со литиум за батериските ќелии за електромобилите е кинескиот Gangfeng.

Побарувачката за литиум ќе се удвои во следните неколку години. На изборот на кинескиот партнер претходеа темелни истражувања и анализи, затоа што се работи за чекор од стратешка важност.

Volkswagen ID.
Првиот „народски“ електричен автомобил од идното семејство модели ID. ќе стартува во 2020 година

Покрај снабдување со литиум, Volkswagen и Gangfeng договорија и рециклирање на батериите, како и развој на таканаречени батерии со цврст електролит, кои се следниот напредок во подрачјето на батериската техника, а со тоа и во електромобилноста.

Ganfeng Lithium Co., Ltd. (GFL) е основан во 2000 година и претставува водечки светски производител на продукти од литиум и метали. GLF нуди повеќе од 40 производи од литиум и метали во пет категории.

Тест: Volkswagen T-Roc 1.6 TDI

Volkswagen тестира Golf без возач по улиците на Хамбург

Уште еден Volkswagen на струја: ID Roomzz премиерно во Кина

Volkswagen ќе пушти 70 електрични модели во следните десет години

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Tesla Model 3

Tesla Model 3 најпродаван автомобил во Швајцарија во март

opel алергија полен

Филтерот за полен може да биде корисна работа во возилото