за

Toyota го забрзува развојот на камиони со погон на водород за Кина

Toyota го забрзува развојот камиони со погон на водород за Кина
Toyota го забрзува развојот камиони со погон на водород за Кина

Заедничко вложување на шест компании има за цел да го забрза ширењето на погонот на водород во сегментот на товарните возила во Кина. Компанијата со седиште во Пекинг се води како United Fuel Cell System R&D (FCRD).

Покрај корпорацијата Toyota, во новата заедничка компанија учествуваат уште фирмите China FAW, Dongfeng Motor Corporation, Guangzhou Automobile Group, Beijing Automotive Group и Beijing SinoHytec. Јапонскиот пионер во чистите погонски решенија учествува со 65 проценти. Во развојот на водородниот погон за камиони во почетокот ќе работат 50 инженери, а нивниот број потоа ќе се зголеми двојно.

Пазарот за возила со погон со горивни ќелии, особено за товарни возила, расте со огромна брзина во Кина. Целта на заедничката компанија е да се забрза развојот на погонски системи со горивни ќелии до фазата на влегување во сериско производство. Нагласокот се става на развој на издржливи, конкурентни и достапни компоненти и системи.

Генератор со погон на водород на Toyota напојува фабрика во Јапонија

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Kia Carnival IV crtez

Kia најавува нова генерација на семејниот ван Carnival

tesla model 3 proizvodstvo

Tesla ќе отвора втора фабрика во САД