за

Расте продажбата на мотоцикли и скутери во Германија

Во август на германскиот пазар се продадени 23.081 нови мотоцикли, не сметајќи ги скутерите во категоријата под 50 сантиметри кубни. Тоа е драстичен раст од дури 59 проценти во споредба со истиот месец лани.

Расте продажбата на мотоцикли и скутери во Германија
Suzuki Burgman е меѓу најпопуларните модели во класата на моќни скутери

Август го донесе најголемиот раст во продажбата на нови мотоцикли во Германија годинава. За осум месеци, во земјата биле продадени вкупно 163.921 мотоцикли или за 18% повеќе од истиот период во 2019 година.

Класата на големите мотоцикли во минатиот месец забележала раст од 41,1 проценти на германскиот пазар, со вкупно 12.704 мотоцикли. Наспроти тоа, скутерите со големи мотори постигнале 1.972 продажби, што е зголемување од 17 проценти.

Продолжува да расте популарноста на класата до 125 сантиметри кубни. Во оваа класа речиси е удвоена продажбата, со 4.547 продадени лесни мотоцикли и со +96 проценти. Истиот тренд беше забележан и во јули.

Најмногу напредуваат лесните скутери. Со 3.858 продадени скутери во оваа класа во минатиот месец, класата пораснала за дури 157,9 проценти во споредба со август лани. Вкупно од почетокот на годината, продажбата во класата се зголемила за повеќе од 80 проценти.

>>> Suzuki во поддршка на кампањата за преоѓање на мотоцикли во Британија

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Porsche Digital отвори огранок во Хрватска

Porsche Digital отвори огранок во Хрватска

Volkswagen Golf Variant R-Line

Оваа варијанта на Volkswagen Golf има многу таленти