за

Nissan Juke е камелеон

Каросериските лакови што ја менуваат бојата беа хит во 1990-те години. Nissan се сети на оваа стара идеја и го нуди кросоверот Juke во ограничена серија со камелеонскиот лак.

Пред повеќе децении Nissan понуди специјални ограничени серии од Primera и Micra со каросериски лак што ја менуваше бојата во зависност од аголот на гледање и од амбиенталното осветлување. Овие серии под името Aztec Mysic Green Primera и Micra светот веќе одамна ги заборави, но се чини дека Јапонците сеуште се одушевени од идејата и продолжуваат со камелеонските лакови.

nissan juke kameleon

Овојпат честа да го носи камелеонскиот лак со име Midnight Purple IV ја има кросоверот Juke. Секако дека и оваа серија ќе биде понудена во ограничен број на примероци. Специјалниот лак содржи црвена, портокалова, сина и виолетова боја. Сличен лак со име Midnight Purple III претходно имаше моделот R34 Skyline GT-R.

Камелеонскиот Juke ќе се понуди во серија од 300 примероци. Постои само еден проблем: Сите овие примероци ќе останат на јапонскиот пазар.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кутар Land Rover – доживеа да го претворат во уметничко дело

Русите купуваат помалку автомобили