за

Новиот Mercedes S-Class доби нова фабрика: Отворена е Factory 56

Неколку часови пред светската премиера на новата генерација на Mercedes S-Class, во Зинделфинген свечено е пуштена во работа новата фабрика што се води како Factory 56.

Новиот Mercedes S-Class доби нова фабрика: Отворена е Factory 56

Фабриката иста како автомобилот. Mercedes S-Class ќе ја доживее својата светска премиера во 14 часот и ќе означи ново поглавје за марката, но и за целата индустрија. Станува збор за една од најмодерните автомобилски фабрики во светски рамки.

Тоа што важи за автомобилите и камионите на Daimler, важи и за фабриките. Новата Factory 56 е флексибилна, дигитална, ефикасна и одржлива. Во фабриката во Зинделфинген се вложени 730 милиони евра. Меѓу главните придобивки е зголемувањето на продуктивноста за 25 проценти во споредба со монтажата на претходната S-Class.

Фабриката 56 се издвојува и со флексибилноста, што важи и за бројот на различни модели што се произведуваат, така и до продуктивноста и до доставата на материјали. Потребни се само неколку денови, за во фабриката во Зинделфинген, во близина на Штутгарт, да стартува производство на нов модел. Тоа важи за модели од сите класи, од компактни модели до СУВ, исто како и за погонот, вклучувајќи и автомобили со електричен погон.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Продуктивноста ќе се приспособува според пазарната побарувачка. Секако дека Фабриката 56 е неутрална во поглед на емисијата на СО2. Во исто време е значително смалена и потрошувачката на енергија. За тоа меѓу другото придонесуваат фотоволтаичката постројка и акумулаторските единици што се состојат од стари батерии од електрични автомобили. Овој концепт понатаму ќе се пренесува на сите фабрики на Mercedes во светот.

Премиерата е во 14 часот, настанот ќе се пренесува во живо на сите канали на Mercedes-Benz на социјалните мрежи.

https://www.mercedes-benz.com/en/events/livestream/

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Електро-звукот на Ford Mustang Mach-E инспирација за музика

Електро-звукот на Ford Mustang Mach-E инспирација за музика

Mercedes S-Class Најважните 10 новини кај ѕвездоносецот

Mercedes S-Class: Најважните 10 новини кај ѕвездоносецот