за

Mercedes ќе ја произведува класата А и во Финска

Испораките на најмалечкиот Mercedes во иднина ќе бидат побрзи. Финскиот специјалист Valmet Automotive стартуваше со производство на класата А.

Продукцијата во Финска ќе се зголемува постепено и до крајот на 2016 година, во тесна соработка меѓу обата партнера ќе се ориентира флексибилно според актуелната поибарувачка на пазарот. Во овој период е планирано од погоните во Усикаупунки да се излезат повеќе од 100.000 примероци од компактниот модел на Германците.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fiat 500 се разладува во водите во Калифорнија

ZF развива активна амортизација за поевтините возила