за ,

Kia GT4 Stinger сака да се трка со Porsche

На Kia й остана само уште еден сегмент да ја докаже својата способност да им се спротивстави на водечките модели, сегментот на спортските автомобили.

На салонот во Детроит што се одржува од 18-ти до 25-ти јануари ќе биде претставена студијата на спортски автомобил Kia GT4 Stinger, со која што Корејците најавуваат дека ќе се впуштат во следната битка за освојување на пазарот, во сегментот на Porsche & Co. Ако се суди по изгледот, кој вообичаено го носи потписот на дизајнерската ѕвезда Петер Шрејер, Stinger сигурно ќе им зададе болен удар на конкурентите. Но, и со техниката ќе биде исто. Погонот е назад, моторот е дволитарски со турбонатполнење и 315 КС.

kia_gt4_stinger_01

Највпечатливи детали во изгледот се маската што е обрабена со бела светлечка лента и вертикално поставените диодни светла. Отворите за ладење на предните сопирачки дискови го спроведуваат воздухот кон бандажите со пречник од 20 инчи, додека под предниот браник е поставен спојлер изработен од карбон.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ford вози со енергијата од сонцето

Студот им ја одзема силата на електричните автомобили