за

Таксистите во Берлин се префрлуваат на хибрид

Хибридни такси возила во Берлин
Хибридни такси возила во Берлин

Уделот на хибриди меѓу такси возилата во Берлин лани изнесуваше 26 проценти. Годинава нивниот број е уште поголем, но за тоа има голема заслуга и масивната државна субвенција во висина од 5.000 евра.

Расте бројот на такси автомобили во Берлин, што освен обичен мотор вклучуваат и електромотор во погонската спрега. Од повеќе од 8.000 такси возила во германската престолнина, лани околу 26% биле хибридни автомобили. Според градските власти, годинава процентот на овие возила надминува 30 проценти. Оттаму наведуваат дека хибридните возила се особено популарни меѓу такси компаниите. Една од причините за тоа, секако дека е субвенцијата, со којашто возилата со погон на две срца доаѓаат во ценовна предност во споредба со автомобилите со мотори со внатрешно согорување.

Такси компаниите во Берлин од средината на минатата година добиваат ценовно олеснување во висина од 5.000 евра, доколку ги заменат своите дизел автомобили со норма Еуро 5 и послаба, со хибридни автомобили. Бидејќи во погонската спрега на овие возила најчесто работи бензински мотор, емисијата на азотни оксиди се намалува значително во споредба со возилата со дизел. Во неколку германски градови постои или се планира забрана за пристап за стари дизели, во подрачјата во коишто е висока загаденоста со штетниот гас.

Не се пропушта: Хибриден рап за Toyota

Skoda Superb iV е хибрид што кај нас може да биде ослободен од 10% акциза

Тест: Toyota Corolla 1.8 Hybrid Executive Plus

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Toyota Corolla најпродавани модели

Sandero во европски Топ 3, Corolla модел со најголемо искачување

онлајн купување автомобил дами

Дамите порешителни да купат автомобил онлајн отколку мажите