за

F151 е доказ дека Ferrari навистина планирал спортски теренец

Необичниот Ferrari FF официјално се води како спортско комби, но сега излегоа докази што укажуваат дека моделот првично бил замислен како спортски теренец. Маранело и натаму демантира.

Италијанските медиуми објавија фотографии на коишто се наоѓаат прототипите предложени од дизајнерското студио Italdesign за новиот модел FF, а меѓу нив и прототипот со кодна ознака F151 и препознатлива силуета на спортски теренец. Тоа недвосмислено укажува дека спортската марка од Маранело пред завршетокот на минатата декада го подготвувала актуелниот Ferrari FF како спортски теренец. Со фотографиите од F151 се потврдуваат шпекулациите што долго време кружат околу идејата на Ferrari да го повтори чекорот на Porsche и да влезе во исплатливиот бизнис со SUV-возила. Германците во меѓувреме продаваат повеќе теренци отколку спортски купеа и се приближуваат до продукциска бројка од 200.000 возила на годишно ниво, без имиџот на марката да трпи од тоа.

Ди Монтеземоло и Маркијоне немаат различни ставови околу теренецот на Ferrari

Маранело сепак се откажа од идејата и во 2011 година го претстави новиот FF како спортско комби. Меѓу другото, FF е првиот модел на Ferrari со погон на сите тркала. Ferrari веројатно планирал да ја тестира и тренира реакцијата на публиката со комби-купето како преодна фаза до конечното претставување на фактичкиот теренец од марката. Уште колку време ќе трае тестирањето и тренирањето на публиката знаат стратезите во италијанската марка. Во меѓувреме се смени и шефот. На местото на Лука ди Монтеземоло сам се постави првиот човек на Fiat Chrysler, Серџо Маркијоне. Овој менаџер со вечен пуловер оттогаш демантираше неколкупати дека Ferrari подготвува SUV. Причина за заминувањето на Монтеземоло сепак не беа неговите планови за спортски теренец, туку слабите резултати во формула 1. Како што напредуваат работите, моментот до појавувањето на теренски Ferrari е се поблиску.

ferrari f151 2

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Хрватскиот електро специјалист Rimac вози на Пајкс Пик со 1,1 MW

Американска правда: Забрана за мобилен по прегазување велосипедист