за

Dacia Duster го наполни оружјето

Од 1989 година во Романија се одбележува 1-ви декември како национален празник на обединувањето на Кралството Романија и Трансилванија. По тој повод беше претставена една мошне борбена верзија на Duster.

Воениот Duster е подготвен од Renault Technologie Roumanie и според техничарите целосно ги исполнува барањата на Романската армија и на НАТО за возила за воени потреби.

flota_armata

Duster во стандардната зелена боја на војската мина под Триумфалната капија во Букурешт, со целосна заштита на каросеријата од огнено оружје, со заштитни плочи под возилото, резервоар отпорен на куршуми, како и со вител, и специјални држачи за транспорт со хеликоптер. Највпечатлив е сепак митралезот поставен на покривот, за кого не се откриваат подетални информации.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Светски рекорд со Nissan Note: Литванец влечеше 12 автомобили

Почна производството на Mercedes GLA