за

Citroen на барање или да си изнајмиш кола месец за месец

Тоа е услуга што за неколку години ќе биде сосем вообичаена во браншата, а Citroen својствено за марката се приклучува рано и нуди услуга Citroen on Demand, на рати, без договор.

Корисниците што имаат потреба од автомобил во одреден период, од еден месец до една година, можат без обврзувачки договори да изберат еден од трите модели – C3, Ami, e-C4 – плаќајќи единствено месечна рата за користење. Сé друго е вклучено во ратата, станува збор за услуга на претплата на автомобил, засега достапна само во Франција.

Новата услуга Citroën on Demand им нуди едноставно решение на клиенти на коишто автомобилот им е потребен во одреден период, односно најдолго една година. Предноста е во тоа што наемот може да се откаже практично во секое време. Нема обврзувачки договори, нема хипотеки, жиранти, нема неизвесност. Услугата засега може да се користи само во Франција.

Целата постапка на изнајмување се врши онлајн, со избор на големина на возило, погон со бензински мотор или електромотор, со избор колку да биде месечното ограничување на километражата.

Во рамките на Citroën on Demand се нудат три модели – електричен квадрицикл Ami, практичен C3 или комотен Ë-C4, којшто исто така користи електричен погон.

Прво се потпишува минималниот период на користење, од еден месец до една година. По истекот на тој период, може да се продолжи со користење месец за месец. Суштината е во тоа што користењето на автомобилот потоа може да се откаже со само 5 денови преднајава. Ратата зависи и од максималната километража што ќе се договори, од 850 до 2.350 километри месечно. Се плаќа и депозит во висина на две месечни рати, којшто се враќа по престанокот на услугата.

Пример Citroen on Demand за квадрициклот Ami: Месечна рата 180 евра, за договорено користење во период од 12 месеци, со максимум 850 km месечно

Новите корисници назначуваат адреса на којашто ќе им биде испорачано возилото и договараат време со „Jockey“, што ќе го изврши предавањето. Истата постапка може да се договори и при престанок на користењето на возилото. Услугата чини 250 евра. За директно преземање на возилото од дилерски салон, секако дека нема екстра трошоци.

Како изгледа процедурата може да се погледне на

https://www.citroen.fr/louer-partager.html

Тест · Citroen C5 X Hybrid 225 · Премиумот одеднаш станува неважен поим

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes-Benz на друштвените мрежи објавува само за безбедност

Србија субвенционирала купување 1.183 електрични и хибридни возила