за

Трамп попушти за царините за увоз на европски автомобили

ЕУ и САД ги приближија ставовите во трговскиот спор. Американскиот претседател Трамп повеќепати се закануваше со казнени царини за автомобилите од Европа. Спогодени се царински олеснувања за некои производи.

audi s8 amerikanska verzija

Трамп повеќе не ги спомнува казнените царини за премиум автомобилите што пристигаат од ЕУ. Тоа се должи на неколкуте трговски договори со коишто се намалуваат царинските стапки на одредени производи од САД. Поради следните производи, автомобилите на европските производители ќе ја задржат продажбата на важниот пазар од другата страна на океанот.

Први знаци на разлабавување на тензиите во трговскиот спор меѓу САД и ЕУ. Двете страни соопштија за постигнатите царински олеснувања. Со спогодбата се предвидува, американските компании ретроградно од 1-ви август се ослободуваат од плаќање царина за жив и замрзнат јастог. Во 2017 година, ЕУ увезла од САД јастог во вкупна вредност од 111 милиони долари, односно 94 милиони евра.

Вашингтон подолго време бараше да се укине царинaта за јастог. Американскиот претседател Трамп уште во почетокот на јуни се пожали за високите царини. Тој се закани дека ќе воведе казнени царини за увозот на автомобили од ЕУ. Со актуелната спогодба, тоа нема да се случи во следните пет години.

За возврат, компаниите од ЕУ, ретроградно од 1-ви август, се ослободуваат од 50% од царините за запалки за цигари, одредени готови јадења и барут. Станува збор за производи со просечна годишна трговска вредност во висина од 160 милиони долари (136 милиони евра).

Затегнатоста во трговскиот спор попушти во минатата седмица, откако Вашингтон ненадејно се откажа од можно зголемување на увозните царини. Од 1-ви септември се зголемува единствено царината за мармалад од Германија и Франција, на 25 проценти. наспроти тоа, отпаѓа дополнителната царина за грчко фета сирење и за кекс од Велика Британија.

Претходно се предлагаше царина до 100% за производи како пиво, чоколада, маслинки и џин, поради субвенциите на ЕУ за производителот на авиони Airbus.

>>> Трамп бара да не се купуваат гуми Goodyear

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volkswagen за малку во плус со продажбата во јули

Volkswagen за малку во плус со продажбата во јули

Euro NCAP прави удирањето кола во ѕид да биде корисно

Euro NCAP прави удирањето кола во ѕид да биде корисна работа