171
33 shares, 171 points

BMW и кинескиот партнер Brilliance ќе претстават нова изведба на X1 xDrive 25Le на салонот во Шангај (16-ти до 25-ти април). Оваа верзија со плагин-хибриден погон е развиена посебно за Кина, има продолжено меѓуоскино растојание и сега може да вози до 110 километри со енергијата во батеријата. Тоа е 83% подолг досег во споредба со постоечката изведба на компактниот кросовер.

Погонската спрега на BMW X1 xDrive 25Le ја сочинува 1,5-литарски турбо бензинец со три цилиндри, кој е задолжен за погон на предната оска, додека задната оска добива погон од електромотор. Системската моќност изнесува 231 КС, максималниот вртежен момент 382 њутнметри. Во комбинација со 6-степен автоматик, спринтот до сто трае 7,4 секунди.

Продолжениот досег се должи на поголемиот удел на никел во составот на анодата на батеријата. Моделот се произведува локално, во фабриката во Шенјанг.

По купе-лимузината Mercedes CLA доаѓа и BMW 2 Gran Coupe

BMW со салонско деби на серијата 7 и со армада хибриди

BMW i3 по супертестот на 100.000 километри во АУТО БИЛД

BMW M3 паузира, но затоа има за првпат BMW X3 M


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

171
33 shares, 171 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *