за

Филмски Aston Martin DBS за тристотини илјади и „007“ фунти

Aston-Martin-DBS-Superleggera-Majesty
Aston-Martin-DBS-Superleggera-Majesty

Aston Martin одбележува 50-годишнина од првото појавување на DBS во филмскиот серијал со Џејмс Бонд. Ценетото моделско име дебитираше во шестото филмско продолжение, во „On Her Majesty’s Secret Service“. Специјалната серија врз база на DBS Superleggera го носи името на филмот и ќе се изработи во само 50 примероци.

Маслинесто зелената каросерија и стилот во кабината се изведени верно на филмскиот автомоби од 1969 година. Моторот V12 од 5,2 литри постигнува 715 КС при 6.500 вртежи и 900 њутнметри меѓу 1.800 и 5.000 вртежи во минута.

Натписот „007“ е стратешки поставен на повеќе места на каросеријата и во внатрешноста. Купувачите вообичаено добиваат можност да нарачаат посебна изведба на одредени детали. Првите возила од серијата ќе бидат испорачани во последниот квартал од годинава. Цената изнесува 300.007 британски фунти, односно 341.300 евра.

New item by Automedia MK / Google Photos

Електричниот Aston Martin Rapide E го стави Монако „под напон“

Aston Martin Vantage со мануелен менувач и 95 килограми минус

Aston Martin DBS 59 за победата на Леман пред 60 години

Рекорден собир на 410 примероци Aston Martin во Бјули

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes Actros prv Worth

Првиот Mercedes Actros од новата генерација излезе од фабриката во Верт

макпетрол пумпа за точење гориво

Макпетрол: „Кој стравуваше од слободното формирање на цените?“