за

Два специјални модели на Aston Martin како од филм

Aston Martin го прославува престојниот почеток на прикажување на 25-от филм за Џејмс Бонд, „No Time to Die“, со два специјални модели што се инспирирани од автомобилите во филмот.

Aston Martin Vantage 007 Edition
Aston Martin Vantage 007 Edition

Изведбите „007 Edition“ од Vantage и DBS Superleggera се резултат од повторната соработка на британксиот производител со продуцентската куќа EON, којашто работи на филмовите за Џејмс Бонд заедно со MGM.

Во филмот „No Time do Die“, чијашто светска премиера е закажана за ноември, се појавуваат четири легендарни модели на Aston Martin. Тоа се култниот модел DB5, класичниот Aston Martin V8, DBS Superleggera како најмлад гран-туризмо на марката и Aston Martin Valhalla, идниот суперспортски болид на Британците, со средишно вграден мотор. Двата нови специјални модели се достапни за нарачка веднаш, секако во ограничена серија. За нивната изработка е задолжено сопственото одделение за посебни нарачки и специјални серии Q by Aston Martin.

Vantage 007 Edition е инспириран од првиот Aston Martin V8, што ја имаше својата филмска премиера во „The Living Daylights“ во 1987 година, а се појавува и во новото продолжение. Моделот од специјалната 007-серија има традиционални стилски елементи, како решеткаста маска со хромирана рамка. Друг карактеристичен детал е дифузорот, кој е нагласен со жолта линија по пример на сигналната лента од ракетите на филмскиот автомобил. На располагање стои и носач за скии, па дури и скии во лимитирана серија, и нормално, инспирирани од филмовите.

Специјалниот модел е лакиран во камберленд сива боја. Кожата внатре е со црна боја, во комбинација со темен хром и со лого 007 на средишната конзола, во верзијата на автомобилот што има мануелен менувач. Друг филмски детал се штитниците за сонце на кои пишува 96,60. Бондофилите знаат дека Џејмс Бонд на оваа фреквенција во филмот го прислушуваше радиото на руската полиција и тоа му помогна да побегне.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Вториот модел од 007-едицијата е во чест на филмското деби на топ-моделот DBS Superleggera. Специјалниот модел ќе се изработи во само 25 примероци и идентичен е со мускулестиот DBS Superleggera, што се појавува во „No Time do Die“. Со мотор V12 од 5,2 литри со твин-турбонатполнење и 725 КС, на овој модел му припаѓа врвот во тековната понуда на Aston Martin.

Цените за DBS Superleggera 007 Edition почнуваат од 279.025 британски фунти (околу 310.000 евра), додека Vantage 007 Edition стартува од 161.000 фунти (околу 147.000 евра). Испораките ќе започнат во првиот квартал од следната година.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Камион Mercedes eActros oд 25 тони вози на струја низ Лајпцих

Камион Mercedes oд 25 тони вози на струја низ Лајпцих

ram 1500 trx

Ram 1500 TRX е најбрзиот и најсилен пикап во светот