за

Париз 2014: Audi TT за љубители на свеж воздух

Веднаш по премиерата на купето, Audi ја претставува и родстер изведбата на компактниот спортист TT. Платнениот покрив се склопува во форма на Z во преградата изработена од алуминиум, така што тој не одзема простор од багажникот со волумен од 280 литри. Двата електромотори го завршуваат отворањето и затрворањето за десет секунди, до брзина од 50 km/h. Палетата од погонски мотори нуди моќност во дијапазон меѓу 230 и 310 КС. Со покуса каросерија и подолго меѓуоскино растојание во споредба со претходникот, TT Roadster го поседува и виртуелниот кокпит од купето, којшто неодамна беше одликуван како дизајнерска иновација на годината во рамките на „Натпреварот на автомобилските марки“.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fiat 500X во Париз: Тоа што недостигаше е италијански кросовер

Париз 2014: Светска премиера за Hyundai i20