за

И папата се вози во Hyundai

Автомобилот за папата досега го испорачуваше Mercedes. Папата Франциско сепак преферира поевтини автомобили и од неодамна користи посебно преработен Hyundai Santa Fe како папамобил.

Папата се одликува со скромност и тоа го знае цел свет. Според него, луксузните автомобили не им припегаат на свештените лица. При посетата на Турција, папата Франциско одби да се качи во блиндиран Volkswagen Passat и место тоа крстосуваше низ Истанбул во локално произведениот Renault Symbol. Скромноста на папата сега го зафати и папамобилот. Досегашниот Mercedes од класата G во специјална изработка за папата, заменет е со Hyundai Santa Fe. На неделната миса на плоштадот Свети Петар, папата Франциско се појави во уникатен кабриолет изработен врз база на корејскиот теренец.

Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува
Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Светот на Јура: Mercedes се враќа во кината заедно со диносаурусите

Искуства на берлински таксист со хибридниот Mitsubishi Outlander