за ,

Женева 2015: За GTR мора прво да се поседува McLaren P1

Една од највозбудливите премиери на женевскиот салон е McLaren P1 GTR. Овој болид со хибриден погон и моќност од 1000 КС е наменет исклучиво за тркачките патеки и развиен е како ултимативен тркач, со примена на сите технологии и знаења со коишто располага британскиот специјалист за трки. Звукот и перформансите на 3,8-литарскиот V8 со твинтурбо натполнење ќе можат да ги доживеат само избрани клиенти. McLaren смисли и посебен третман за нив. Во екслузивната „драјвер програма“ спаѓа покана во сопствениот технолошки центар, кадешто прво стои на располагање возење во симулатор, а потоа и кулминацијата, излегување на тркачка патека. Но, за тоа мора да се исполни еден предуслов. GTR е достапен само за оние што веќе поседуваат „стандарден“ P1 во сопствената гаража. Покрај тоа, потребно е од сметката да се префрлат и два милиона евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Женева 2015: Qoros 3 City SUV е новиот кросовер од Кина

Женева 2015: Вечер на огномет од новитети на групацијата Volkswagen