за

Екстремен родстер за 100-от роденден на Aston Martin

Aston Martin ја прославува стогодишнината со концептниот автомобил CC100 Speedster. Возилото е инспирирано од DBR 1, најуспешниот тркачки модел на Британците.

Возилото за јубилејот, задвижувано од мотор V12 од шест литри, дебитираше на славниот Северен Јазол на Нирбургринг, за време на 24-часовната трка на Нирбургринг. Првиот круг го извозе тркало до тркало со DBR1, управуван од британската тркачка легенда Сер Стирлинг Мос, кој со ова возило победи на трката долга 1.000 километри во 1959 година.

ASM00262

Почетниот круг го извозе Улрих Бец, извршен директор на Aston Martin, кој по тој повод изјави: „CC100 е епитом на сé што е големо во Aston Martin. Тој ја претставува нашата тркачка традиција, нашиот исклучителен конструкторски капацитет, нашиот супериорен инженергинг, но првенствено, нашиот авантуристички дух.“

ASM00263

Радикалниот родстер е конструиран за помалку од шест месеци, под раководство на директорот за мотоспорт и специјални проекти Дејвид Кинг, додека дизајнот е дело на главниот дизајнер Марек Рајхман и дизајнерот за екстериер Мајлс Нирнбергер.

ASM00235

Со каросерија и ентериер изработени од карбон во изведба на специјалистите за малосериски возила Multimatic, CC100 ја користи последната генерација АМ11 на атмосферски мотори V12, во комбинација со шестстепен секвенцијален менувач. Забрзувањето до сто трае малку повеќе од четири секунди, а крајната брзина е ограничена на 290 km/h.

ASM00245

ASM00256

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mitsubishi ќе поставува електро-рекорди на Пајкс Пик

Новата класа Е на Mercedes во салонот на Мак Аутостар