за

Volvo во коалиција што бара од владите чекори за заштита на климата

Volvo Cars е основачки член на коалицијата Забрзување до нула, којашто бара од владите забрзано да преземаат мерки во насока на заштита на климата.

Шведскиот производител на автомобили Volvo соопшти дека се приклучува во коалицијата Accelerating to Zero, којашто беше претставена денес во рамките на Конференцијата за климатски промени на ОН (COP27), што се одржува во Шарм Ел Шеик, Египет.

Во рамките на COP27, Volvo Cars ги повика државите да ги забрзаат сопствените мерки за заштита на климата и да постапуваат соодветно на заканата за глобално затоплување.

Коалицијата Забрзување до нула се состои од широка група делничари, коишто се посветени да се забрза преоѓањето во ерата во којашто возилата ќе се движат без да испуштаат штетни материи.

Таа се повикува на Декларацијата од Глазгов, којашто се однесува на возила со нулта емисија на штетни материи и којашто беше донесена во рамките на COP26 во минатата година. Потписниците се обврзуваат да работат во насока, по 2040 година, во светот повеќе да не се продаваат патнички автомобили и доставни возила што испуштаат штетни материи. Од водечките пазари се бара оваа цел да биде постигната пет години порано (Европа, Кина, Јапонија и САД).

Коалицијата се залага да се донесе платформа, којашто ќе ги поттикнува државите да се натпреваруваат во постигнување нулта емисија на штетни материи од возилата. Преку соработката со коалицијата ќе се создаваат вистински услови за да се засили продажбата и користењето на возила со нулта штетна емисија. Од компаниите што имаат голем возен парк, на пример, ќе се бара тие да користат единствено возила што не испуштаат штетни материи. Забрзување до Нула, исто така ќе ја поттикнува и изградбата на мрежа од полначи за електрични автомобили и комбиња.

Извршниот директор на Volvo, Џим Роуен, порачува: „Моторите со внатрешно согорување се технологија од минатото и мора да ги напуштиме, за да се соочиме против најголемата закана за човештвото – климатските промени.“

Директорот на Volvo Cars, Џим Роуен, ќе побара и останатите производители да ја потпишат Декларацијата и да се приклучат во Коалицијата.

Шведскиот производител планира целосно да премине на чисто електрични возила по 2030 година и воедно ќе влијае за автомобилската индустрија забрзано да премине на целосна електрификација.

Volvo пред само една недела го лансираше својот нов знаменосец што вози целосно на струја, EX90. Понатаму секоја година ќе се претставува по еден нов чисто електричен модел.

Осван во коалицијата Забрзување до нула, Volvo Cars членува и во здружението што се состои од преку 200 компании и организации, под името We Mean Business Coalition, којашто исто така ги повикува владите да работат и да постигнуваат повеќе во насока на заштитата на климата.

Досега само 29 од 194 држави имаат ставено потпис по COP26, иако токму тоа е основното барање на климатскиот пакт од Глазгов.

Volvo EX90 е компјутер на тркала и такви ќе бидат сите модели во иднина

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Европа купи за 14% повеќе возила во октомври, економијата прави неизвесност

Valeo произвел 10 милиони камери за безбедносните системи во автомобилите