за

Volkswagen е најугледна германска фирма

Концернот Volkswagen се најде на првото место во студијата на институтот Reputation и со тоа е најреномирано претпријатие во Германија од гледиште на потрошувачите.

Консултантското претпријатие Reputation го спроведува истражувањето во повеќе од 30 земји, меѓу 115.000 потрошувачи. Се оценуваат обемот на понудата на продукти и услуги, иновативноста, лидерството, перформансите, работното место и имиџот. Во рамките на истражувањето, потрошувачите даваат одговари на кои претпријатија им веруваат, дали ги препорачуват нивните производи и дали би работеле за нив. „За многумина купувачи, претпријатието денес е многу поважно од производот“, така ги оценува резултатите од студијата Николас Жорж Трад, извршен директор на институтот Reputation.

Во минатата година Volkswagen стартуваше со еколошка реконструкција на концернот и инвестира во поштедливи возила, погони и технологии, како и во производство кое што е неутрално за животната средина.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes кани на возачки тренинг

Бразилскиот Taigun ќе доаѓа и во Европа