за

Volkswagen е најиновативен концерн на светот

Студија на Центарот за автомобилски менаџмент го призна огромниот напредок во иновативноста на концернот од Волфсбург. Последна марка според Центарот е јапонскиот Suzuki.

Концернот Volkswagen освои најмногу бодови со исклучително високиот број и со широкиот технолошки дијапазон на нејзините иновации. Тој го предводеше списокот на најиновативни марки и во минатата година, но во оваа уште повеќе ја зголеми предноста пред конкурентите.

На ниво на марки, Mercedes е тој што остава најсилен впечаток со своите иновации. Audi постигна значителен напредок и по осмото место во 2012, во оваа се најде на второто место, пред минатогодишниот победник BMW. На списокот на 18 авто концерни, втор е Daimler, по него се Toyota и General Motors. BMW е на петтото место, последна последна марка е Suzuki.

Центарот за автомобилски менаџмент веќе осум години ги следи иновациите на 18 концерни со 52 марки. Се оценуваат новитетите кои што нудат дополнителна практична корист за клиентите и кои веќе се нудат во возилата од серија или се претставени во студиско возило. Анализата опфати вкупно 791 иновација.

Најиновативни автомобилски концерни во светот:

1 (1)     Volkswagen

2 (4)     BMW

3 (2)     Daimler

4 (7)     Ford

5 (8)     Toyota

6 (3)     General Motors

7 (5)     Huyndai

8 (10)   Fiat

9 (14)   Renault

10 (11) PSA Peugeot Citroen

11 (15) Tata

12 (6)   Nissan

13 (9)   Geely-Volvo

14 (12) Honda

15 (13) Chrysler

16 (18) Mitsubishi

17 (19) Mazda

18 (20) Suzuki

19 (16) Porsche

20 (17) Subaru

() = во заграда е пласманот од минатата година

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Огромен интерес за последните 78 возила на Saab

Porsche во лигата на шампиони – Новиот 911 Turbo