за

Виетнамците ги испратија своите електрични возила до Калифорнија

Виетнамската компанија VinFast ги натовари на брод своите први електрични автомобили што се наменети за калифорнискиот пазар. Следен чекор е Виетнамците да стартуваат на американската берза.

VinFast ги испорача своите СУВ-модели со електричен погон за САД. Виетнамската групација Vingroup го најави овој историски чекор пред пет години, кога стартуваше со автомобилскиот огранок VinFast, со цел да произведува електрични автомобили што исполнуваат највисоки стандарди.

Возилата беа натоварени на брод во црвена и бела боја, украсен со обележјата на VinFast, на пристаништето во Хаифонг, град во северниот дел на азиската земја. Деветстотини деведесет и девет електрични автомобили патуваат до Калифорнија. Возилата се очекува да им бидат испорачани на сопствениците кон крајот на декември.

На чинот на отпловување на бродот претходеше свеченост, во присуство на премиерот Фам Мин Чин и на други високи државни службеници, со патриотска музика, настапи на најголемите музички ѕвезди и бројни говори.

Настанот укажа на големото значење што државата во Југоисточна Азија го гледа во овој потфат на Vingroup, да создаде автомобилска марка што цели на светскиот пазар, со модели што исполнуваат највисоки стандарди.

„Овие автомобили ќе ги прикажат аспирациите и гордоста на Виенам пред светот“, порача премиерот Чин.

Компанијата што се впушта во конкурентска борба со најголемите производители на автомобили во светот, во септември најави дека во ноември ќе испорача 5.000 возила за пазарите во САД, Канада и Европа.

Како што објави Блумберг, VinFast планира да ги понуди своите акции на американската берза, што би можело да се се случи веќе во јануари в година.

VinFast во јули објави дека потпишале договори со банките, за подигнување кредити во висина од најмалку 4 милијарди долари. Овие средства се наменети за проширување на присуството на марката во САД, вклучувајќи и изградба на фабрика во Северна Каролина.

Како што соопштуваат од компанијата, VinFast досега има добиено 65.000 нарачки во светски рамки за своите електрични модели VF 8 и VF 9.

Виетнам ќе произведува електрични автомобили во САД

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Србија субвенционирала купување 1.183 електрични и хибридни возила

Suzuki првпат возеше на струја пред повеќе од 50 години