за

Tesla постигна нов продажен рекорд

Tesla во првиот квартал од 2021 година го зголемила бројот на испорачани возила на 184.800 примероци. Тоа е уште еден рекорд за специјалистот за електрични автомобили.

Tesla сама ќе ги „завиткува“ автомобилите на клиентите во Кина

Калифорнискиот производител на електрични автомобили Tesla поставил нов продажен рекорд во првиот квартал. На клиентите во периодот од јануари до март им биле испорачани 184.800 возила.

Двојно зголемување на продажбата на електрични автомобили на Tesla во првото тромесечје од 2021 година во споредба со истиот период лани. Tesla го подобри и продажниот резултат од последниот квартал од минатата година, кога исто така беше поставен рекорд за компанијата на Илон Маск.

Пораснало и производството во трите месеци, вкупно 180.338 автомобили изглегле од фабриките на Tesla во периодот меѓу јануари и март. Секако, и тоа е нов рекорд за произведени возила во еден квартал.

Во периодот меѓу октомври и декември лани, Tesla испорача 180.570 нови автомобили. Многумина очекуваа дека продажбата ќе позапре во почетокот од годината, меѓутоа Tesla се подобри уште еднаш и постави нов рекорд.

>>> Кина стравува дека Tesla врши шпиoнажа

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рекордна продажба на електричниот Audi e-tron во САД

Светскиот автомобил на годината ќе биде познат на 20-ти април