за

Светскиот автомобил на годината ќе биде познат на 20-ти април

Три автомобили се борат во финалето за титулата на најдобар автомобил во светот за 2021 година.

Жири од 93 автомобилски новинари ги избра финалистите во изборот за светски автомобил за 2021 година преку тајно гласање.

Во главната категорија, за најдобар автомобил во светот во општа конкуренција, останаа да се натпреваруваат три модели:

– Honda-e

– Toyota Yaris

– Volkswagen ID.4

Одделно по категории, за насловот на најдобар градски автомобил во светот се натпреваруваат:

– Honda-e

– Honda Jazz / Fit

– Toyota Yaris

Финалисти во категорија на луксузни автомобили

– Land Rover Defender

– Mercedes-Benz S-Class

– Polestar 2

Финалисти во категорија на спортски автомобили

– Audi RS Q8

– Porsche 911 Turbo

– Toyota GR Yaris

Финалисти во категорија на најдобар дизајн

– Honda-e

– Land Rover Defender

– Mazda MX30

Победниците во натпреварот за најдобар автомобил во светот ќе бидат прогласени на 20-ти април, на каналот на изборот на јутјуб

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Tesla сама ќе ги „завиткува“ автомобилите на клиентите во Кина

Tesla постигна нов продажен рекорд

Полскиот град Краков нарача 50 електрични автобуси

Автобусите почесто возат со електричен или хибриден погон