за ,

Tesla Motors купува ново земјиште за фабрики за батерии

Гига-фабриката за батерии на Tesla уште не е изградена целосно, а специјалистот за електрични автомобили веќе купува ново земјиште во близина. Фирмата на Илон Маск денес потврди дека трикратно го зголемила поседот од четири квадратни километри во близина на Рено, Невада. Tesla Motors не планира да гради на новото земјиште во видно време, туку ќе го користи првенствено како бафер-зона. Во неа е можно да се градат нови соларни паркови коишто ќе ја снабдуваат фабриката со електрична енергија добиена од сонцето. Шефот Маск во мај објави дека интересот за стационарниот извор на енергија Powerfall е толку голем што неговата фирма веќе размислува да ги смени плановите за гига-фабриката за батерии.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Иднината на Mitsubishi е во „зелена“ боја

Што може да е подобро за лето од кабриолет BMW Alpina со 410 КС?