за

Tesla планира новата фабрика да ја гради во Тексас

Tesla Model Y стартува со испорака веќе во март
Tesla Model Y стартува со испорака веќе во март

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla, наводно веќе ја избрал локацијата за новата фабрика во САД. Медиумите се повикуваат на информации од анонимни лица што се упатени во постапката. Според нив, шефот Илон Маск решил фабриката да се гради во градот Остин во Тексас или во близината, каде што има неколку неискористени плацеви.

Изворот открива дека веќе се направени и првите чекори околу подготовката за изградбата. Во новата фабрика во САД ќе се произведуваат Model Y за Источниот брег на САД и футуристичкиот пикап Cybertruck.

Економскиот магазин Forbes ја потврди веродостојнота на оваа вест. Остин важи како центар во којшто се лоцирани повеќе технолошки компании. Локацијата е привлечна за компаниите и од аспект на даночните олеснувања.

Tesla не сака да оддолжува: Целта на Илон Маск е новата фабрика да започне со производство на Model Y уште во текот на годинава

Во Тексас прво ќе се постави монтажна линија за новиот СУВ-модел врз база на Model 3. Во меѓувреме ќе гради остатокот од фабриката. Каросериите на Model Y во почетниот период ќе се испорачуваат од матичната фабрика на Tesla во Фремонт, Калифорнија.

Следната фаза ќе биде почеток на производство на пикапот Cybertruck, што би можело да се случи кон крајот на 2021 година. Во фабриката на Tesla во Шангај, Кина, близу една година се произведува Model 3 за локалниот пазар.

Tesla започна со производство на Model Y, испораките уште месецов

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

volkswagen golf 8 gti pateka napred

Новиот Golf GTI за 4 секунди побрз на фабричката патека

Зошто не е умно да се искалува бес врз пумпа за гориво

Зошто не е умно да се искалува бес врз пумпа за гориво