за

Skoda разви мобилна апликација за сите видови превоз во Прага

SKODA-AUTO-DigiLab-Citymove
SKODA-AUTO-DigiLab-Citymove

По успешната пробна фаза, апликацијата од дигиталната лабораторија на Skoda сега е достапна за бесплатно преземање. Со неа може да се користат сите видови јавен превоз во Прага, од метро, автобус, травај и фериброд, вклучувајќи го и јавниот возен парк од велосипеди Freebike, до краткотрајно изнајмување автомобили од возниот парк на Liftago.

Апликацијата со име Citymove фукционира на тој начин, што откако корисникот ќе ги наведе поаѓалиштето и одредиштето, таа ја пресметува нанјдобрата рута и ги предлага видовите на превоз што одговаараат најдобро.

Citymove е првиот проект на дигиталната лабораторија на Skoda. Предноста е во тоа што во неа се интегрирани сите можни прашања во поглед на превозот. Во следните месеци се најавуваат уште многу други апликации.

По бесплатното преземање (за Android и за iOS), корисникот треба само да се регистрира. Плаќањето за користење електричен велосипед се плаќа директно преку кредитната картичка што е внесена при регистрацијата, исто како и такси превозот, а користењето на јавниот превоз пристига на телефонската сметка.

Врска до страницата на апликацијата ⇒⇒⇒ https://www.citymove.app/

Со апликацијата на Skoda може да се бараат и паркиралишта и зони во центарот на Прага, како и директно да се плати паркирањето преку кредитна картичка.

Тест: Skoda Scala 1.0 TSI 115 Ambition

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Научници произведоа гориво од СО2, вода и еко-струја

Научници произведоа гориво од СО2, вода и еко-струја

Тест: Toyota Corolla Touring Sports 2.0 Hybrid Luxury

Тест: Toyota Corolla Touring Sports 2.0 Hybrid Luxury