за

Skoda Kamiq започна со производство: Дневно по 400 примероци

Skoda Kamiq започна со производство
Skoda Kamiq започна со производство

Во фабриката на Skoda во Млада Болеслав започна производството на третиот и најмал СУВ-модел на Чесите, Skoda Kamiq.

Понудата од теренски модели на Skoda доби нов член. Kamiq е најмал модел во СУВ-понудата, покрај Kamiq и Kodiaq. Според чешкиот производител, моделот наменет за еврпскиот пазар ги спојува предностите на СУВ, како што се поголемиот клиренс и повисокото седење, со подвижност на градски автомобил.

Покрај Kamiq, во матичната фабрика во Млада Болеслав се произведуваат уште Octavia, Fabia, Scala и Karoq. Во производството на Kamiq се вложени околу 100 милиони евра, вклучувајќи приспособувања за платформата MQB27, изработка на нови калапи, преправки во лакирницата и усвојување на нови работни постапки, како што е монтажата на дводелните светла со диодна техника. Од фабриката во Млада Болеслав секој ден ќе излегуваат по 400 примероци од Kamiq.

Моделот е долг 4,25 метри, располага со современи системи за асистенција, штедливи мотори и можности за поврзување, соодветно на потребите на младите возачи на кои цели Kamiq.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

бегл франција ограничување 30

Град во Франција ја ограничува брзината на 30 km/h на сите улици

bentley rhys millen pikes peak

Вака изгледа кога Bentley поставува рекорд на Пајкс Пик