за

Вака изгледа кога Bentley поставува рекорд на Пајкс Пик

bentley rhys millen pikes peak
bentley rhys millen pikes peak

Камера поставена на шлемот на Рис Милен покажува како изгледа рекордерското возење на Пајкс Пик директно од возачкото седиште.

Во славеничката година на Bentley има уште еден голем повод за славење. Рис Милен постави нов рекорд на прочуената планинска трка на Пајкс Пик, со Bentley Continental GT. Новото време е за 8,4 секунди подобро од претходниот рекорд за најбрз сериски автомобил.

Снимка од рекордерското возење по 156 свијоци, со висинска разлика од 1.500 метри покажува како изгледа ваков подвиг од самото возачко место. Рис го искачи овој врв на Карпестите Планини во Колорадо за време од 10:18,488 минути.

Bentley сними уште едно видео, со сцени уловени од хеликоптер, како и од реакциите во тимот на Bentley по вртоглавото возење.

За звукот на Continental GT. Издувот е од Akrapovic.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skoda Kamiq започна со производство

Skoda Kamiq започна со производство: Дневно по 400 примероци

Kia XCeed

XCeed: Секогаш има место за уште еден кросовер од Kia