за

Renault и Iveco со најдобри новитети на салонот на товарни возила во Хановер

Меѓународно жири од експерти ги изгласа новитетите од Renault Trucks и Iveco како најдобри на салонот на товарни возила во германскиот град Хановер.

Титулата „Камион на годината“ во 2014 му припадна на Renault Trucks S со 129 бодови и со предност од 48 бодови пред второпласираниот камион во изборот. Меѓу лесните доставни воизла побди Iveco Daily со 17 бодови предност пред конкурентите од Mercedes, Ford, Fiat и Renault/Opel. Наградите беа врачени на салонот на товарни возила во Хановер. Најголемиот и најважен салон од овој вид во светот трае до втори октомври и се одржува од германската асоцијација на производители на возила.

iveco daily

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Honda Civic во освежено издание за салонот во Париз

Петпати околу светот со мотоцикл