за

Porsche вдоми 650.000 пчели во Цуфенхаузен

Porsche вдоми 650000 пчели во Цуфенхаузен
Porsche вдоми 650000 пчели во Цуфенхаузен

Porsche се залага за заштита на животната средина и на разновидноста на видовите во своето седиште во Цуфенхаузен. На овоштарник во сопственост на компанијата се поставени 13 пчелни семејства со по 50.000 пчели. Експертите предупредуваат дека пчелите во Германија се во изумирање, повеќе од половината од 560 локални видови пчели се загрозени.

Овоштарник во сопственост на компанијата им нуди изобилство од цветови на медните плечи, но и на дивите пчели, бумбарите и други инсекти. Најразлични овошки, џбунови и цветови им обезбедуваат добра прехрана на пчелите. Едно пчелно семејство во просек дава по 20 килограми мед на годишно ниво. Првото собирање на медот од „порше-пчелите“ се очекува за неколку недели.

Во Цуфенхаузен годишно ќе се собираат околу 1.000 теглички мед. Медот летово ќе се продава во партнерските продавници, како и во кафетеријата во музејот на спортската марка.

Ова е веќе втор проект, во којшто Porsche се покажува како одгледувач на пчели. Во кругот на фабриката во Лајпцих уште од 2017 година живеат околу три милиони медни пчели, во природна средина на површина од 132 хектари.

Porsche, трите милиони пчели и турбо-медот

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Автопатот во Египет што минува директно пред прозор

Автопатот во Египет што минува директно пред прозор

Кен Блок ја учи 13-годишната ќерка на дрифт

Кен Блок ја учи 13-годишната ќерка на дрифт