за

Рекорден број пијани е-скутерџии на Октоберфест во Минхен

elektro skuteri oktoberfest pijanstvo
elektro skuteri oktoberfest pijanstvo

Во Минхен се забележани нови рекорди на возење во алкохолизирана состојба за време на Октоберфест. Полициската контрола утврдила прекумерно присуство на алкохол кај 774 возачи во двонеделната прослава на пивото, од кои 414 користеле електричен тротинет, односно е-скутер.

Службените лица одзеле 469 возачки дозволи. Повеќе од половината од одземените дозволи се од корисници на електрични скутери. Според соопштението на полицијата во баварскиот град, електро-скутерите не се ценат сериозно како сообраќајни средства. Поради тоа, корисниците не се свесни за последиците при возење на истите во алкохолизирана состојба.

Електро-скутерите во Германија од пред четири месеци се дозволени за користење во уличниот сообраќај.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Nissan Leaf 4R Energy reciklirani baterii 1

Нобелова награда за хемија за тројца научници за литиум-јон батериите

Opel Corsa pocetok proizvodstvo saragosa

Кралски благослов за стартот на Opel Corsa во Сарагоса