за

Нов СУВ-модел на Peugeot: Каде што има 3008 и 5008, има место и за 4008

Новиот Peugeot 308 ќе послужи како основа за СУВ-изведба во стил на купе и со премиум нагласок, што ќе ја носи ознаката 4008.

Електричната изведба нема да биде единствената новина во гамата на Peugeot 308 во следните неколку години. Наскоро ќе стартува со продажба и купе-СУВ, во сегментот на Toyota C-HR, Volkswagen T-Roc и Kia XCeed.

Маскирани прототипи од Peugeot 4008 моментно се тестираат по јавните патишта во Германија. На возилото јасно се забележува новиот амблем на Peugeot, така што нема сомнеж околу потеклото на автомобилот. Лавовските заби секако дека ќе бидат обележје и на новата моделска изведба во гамата на веќе 11-кратно одликуваниот 308, со титули што се признаени во светски рамки.

Ова е првпат, очекуваниот нов модел во гамата на француската марка, да се појави на тестирање по јавни патишта. Peugeot 4008 ќе има пониска силуета во споредба со 3008, со издолжен опаш и со нагласена ширина, што создава впечаток на моќен автомобил. Во поглед на динамиката, основата од Peugeot 308 е повеќе од добра. Новиот компакт на тестирањето во Аутомедиа покажа исклучително лесна управливост, одличен баланс и темперамент. Peugeot 4008 само ќе го надгради тоа за уште една нијанса.

Во погонот може да се очекуваат истите мотори и комбинации од Peugeot 308, што значи 1,2-литарски турбо бензинец со 130 КС, дизел со иста моќност, но и две хибридни изведби, со 180 и 225 КС. Постои голема веројатност дека и спортскиот огранок PSE ќе се јави со своја верзија, веројатно со слична погонска конфигурација како 508 PSE. Електрична варијанта со 156 КС и батерија од 54 kW се подразбира.

Ознаката 4008 ја носи и специјалната изведба на Peugeot 3008 со продолжено меѓускино растојание, што се произведува и се продава на големиот кинески пазар. Истата бројчена ознака ја користеше и верзијата на Mitsubishi ASX, во периодот меѓу 2012 и 2017 година, како претходничка на актелниот Peugeot 3008.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Тест-возење на Peugeot 308: Колку француски може да биде еден автомобил?

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Еден коментар

Одговори

One Ping

  1. Pingback:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ирачки министер загрижен оти светот може да навали по електрични автомобили

Во полски Вроцлав ќе возат електрични автобуси Mercedes-Benz